Kā saglabāt kontroli interaktīvo azartspēļu izklaides laikā

Publicēts 09. februāris 2022

Kā saglabāt kontroli interaktīvo azartspēļu izklaides laikā

Covid-19 pandēmijas laikā arvien lielāku popularitāti iegūst tiešsaistes azartspēļu izklaide, kas no kopējā azartspēļu tirgus 2021. gadā veidoja aptuveni 85%. Tas ir saistīts gan ar klātienes azartspēļu izklaides ierobežošanu, gan ar organisku izklaides transformāciju un migrāciju uz interneta vidi.

“Kontrolēta azartspēļu izklaide pēc būtības riskus nerada, tomēr tā var kļūt problemātiska, ja spēles raksturs iegūst dominējošu spēku pār spēlētāja spēju pretoties azartam. Rezultātā var veidoties nekontrolēta tieksme spēlēt, kuras pamatā nereti ir vēlme gūt peļņu vai vēlme atspēlēt zaudētos līdzekļus. Ņemot vērā šos riskus, ir konkrēti paņēmieni, ar kuru palīdzību ikviens spēlētājs var parūpēties par kontroles saglabāšanu spēles laikā,” skaidro “OlyBet Latvia” korporatīvās komunikācijas vadītājs Artūrs Čakars.

Kā saglabāt kontroli izklaides laikā

A. Čakars norāda, ka pirms uzsākt izklaidi, ikvienam ir jāpārliecinās, ka izraudzītais interaktīvo azartspēļu operators ir Latvijā licencēts. To var pārbaudīt Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas (IAUI) mājaslapā sadaļā “Licencētie azartspēļu operatori”. Izvēle par labu licencētam operatoram nozīmē, ka šis izklaides pakalpojumu sniedzējs no valsts puses ir stingri uzraudzīts, un valsts apņemas sargāt spēlētāja intereses un tiesības. Latvijā nelicencētie operatori neatrodas Latvijas jurisdikcijā, un valstī pieņemtie likumi uz tiem neattiecas.

“Azartspēļu izklaidei ir jābūt apzinātai un pavadītai ar veselīgām emocijām, un jebkuras galējas nobīdes spēlētāju var pakļaut dažādiem riskiem. Šī iemesla dēļ ieteiktu nespēlēt nogurušam un nomāktam. Slikts emocionālais stāvoklis var cilvēku pakļaut impulsīvām un neapdomīgām rīcībām, piemēram, haotiskai likmju izdarīšanai, paša nosprausto robežu pārkāpšanai u.tml.,” skaidro A. Čakars.

Vienlaikus ļoti svarīgi pašam spēlētājam izklaides laikā noteikt naudas limitu jeb budžetu, par kuru plānots spēlēt un kuru nedrīkst pārkāpt. Savukārt, ja ir grūtības ievērot disciplīnu paša noteiktajos naudas limitos, tad var izmantot operatoru likmju un iemaksu limitus, kas būs piedāvāti visās Latvijā licencēto interaktīvo azartspēļu operatoru platformās.

Secīgi noteiktajam limitam ir jāizvēlas tās spēles, kas atbilst budžetam, piemēram, ja ir izvēlēts neliels spēles budžets, tad nevajadzētu spēlēt par lielām likmēm. Ikreiz jānosaka arī laika limitu un jāņem regulāras pauzes. Tas palīdzēs pret situācijām, kad pie datora vai viedierīces tiek pavadīts nesamērīgi ilgs laiks, kas var radīt nogurumu un apstākļus, kuros tiek pārsniegti paša noteikti spēles ierobežojumi.

Kā pamanīt atkarības pazīmes

“Ir vairākas pazīmes, kas var norādīt uz to, ka ir zudusi kontrole pār izklaidi. Tiesa, tās vieglāk ir pamanāmas pašam spēlētājam, nevis līdzcilvēkiem. Pirmās pazīmes ir bieža garastāvokļa maiņa, nomāktība un aizkaitināmība. Tām visbiežāk seko impulsīva spēles maniere, haotiski izdarītas likmes un neracionāli lēmumi spēles laikā. Ierasti arī azartiska vēlme atgūt zaudētos līdzekļus var liecināt par esošu vai tuvojošos problēmu. Saviem klientiem vienmēr cenšamies norādīt, ka azartspēļu izklaide nav peļņas gūšanas avots un šāda pieeja neatbilst izklaides būtībai,” par pirmajām pazīmēm teic A. Čakars.

Arī vēlme aizņemties naudas līdzekļus, lai turpinātu spēli, ir uzskatāma par nopietnu azartspēļu atkarības pazīmi. Atbildīgas spēles izpratnē nav pieļaujams tas, ka cilvēks spēlē par līdzekļiem, kas tam nepieder, tādēļ vienmēr ir jānosaka robežas jeb summa, ko cilvēks ir gatavs atvēlēt izklaidei un kas zaudējuma gadījumā nerada būtisku ietekmi uz personīgo budžetu.

Par gana nopietnu atkarību var liecināt arī grūtības koncentrēties ikdienas darbiem, ko nosaka nepārtraukta domāšana par azartspēlēm un vēlme ātrāk pabeigt ikdienas pienākumus, lai varētu atsākt spēli. Ja azartspēļu izklaides cienītājs novēro kādu no šīm pazīmēm, tad nopietni jāapsver nepieciešamība vērsties pēc palīdzības.

Kur meklēt palīdzību, ja tiek pamanītas procesu atkarības pazīmes

“Katram cilvēkam pašam ir jānostrādā par filtru sev un jāatzīst, ka ir problēma. Tas nav nekas tāds, par ko ir jākaunas vai jānoliedz - mēs tomēr runājam par psihoemocionālo veselību un tās ietekmi uz dzīves kvalitāti. Azartspēļu nozares pārstāvji un atkarību eksperti vienmēr kā pirmo soli piedāvās pašatteikušos personu reģistru. Tas ir reģistrs, kas ikvienam cilvēkam dod tiesības sevi brīvprātīgā kārtā izslēgt no azartspēlēm un saņemt gan valsts, gan licencēta operatora garantiju, ka viņš netiks pielaists pie azartspēļu izklaides uz laiku ne mazāku par vienu gadu,” skaidro A. Čakars.

Iekļaut sevi pašatteikušos personu reģistrā var IAUI, Stabu ielā 18 pēc iepriekšēja pieraksta darba dienās no 10:00-12:00 un no 14:00-16:00; attālināti portālā Latvija.lv vai rakstveidā jebkurā azartspēļu organizēšanas vietā Latvijā.

Ierasti kā nākamo soli var izmantot krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” bezmaksas konsultatīvo tālruni azartspēļu atkarībās nonākušajiem. Zvanot uz +371 29323202, ir iespēja saņemt profesionālu speciālistu padomus problēmas risināšanā, kā arī citus ierosinājumus atkarībā no problēmas pakāpes. Arī IAUI piedāvā bezmaksas psihologa konsultācijas un atbalsta grupas spēlētājiem un viņu tuviniekiem. Lai izmantotu šo iespēju ikviens tiek aicināts pieteikties konsultācijai, zvanot uz +371 67504966 vai rakstot uz [email protected].

 

Mediju saziņai

Artūrs Čakars, “OlyBet Latvia” korporatīvās komunikācijas vadītājs, +371 25940357, [email protected]